| פורטל אלומיןA : אלומיניום : Aluminium

מה יותר יקר – ברזל או אלומיניום? - לפני שאתם רוכשים אלומיניום לבית שלכם כדאי שתעשו סקר ובדיקה מה ההבדל בין ברזל המוצר הפופלרי שכולם מכירים לאלומיניום

מגוון רחב של מתכות מצויות בשימושו של האדם. יש בנמצא מתכות יקרות ידועות שמשמשות בין השאר ליצירת תכשיטים (כגון זהב או כסף). יש מתכות שמשמשות ליצירת מוליכי על, יש מתכות שמשמשות לתעשיית הבניה, להפקת מטבעות ומדליות, ליצירת מכוניות, כלי עבודה וכן הלאה. בין המתכות השימושיות ביותר ניתן למצוא את הברזל ואת האלומיניום. לבד מההבדלים בין התכונות של שני החומרים הללו יש גם הבדלים ניכרים במחיריהם. כאשר מתכננים לרכוש מוצר או חומר גלם, לשאלת המחיר יש השפעה ניכרת על קבלת ההחלטה.

פרופיל ברזל - מגוון צבעים ...

פרופיל ברזל

מחיר ונדירות

אלומיניום נחשב לחומר יקר יותר מברזל. כאשר רוצים להבין את הסיבות לכך, צריך לזכור את הכלל של ההיצע. בדרך כלל, כאשר חומר גלם הינו זמין יותר – כך הוא גם זול יותר. אך לא די בכך: יש להוסיף לכך גם את עלות ההפקה, שכן גם ברזל וגם אלומיניום אינם מופיעים בטבע בצורתם הנקייה. יש לכרות אותם מתוך האדמה ולהפיק אותם מתוך העופרות. יש להשקיע בחימום ובזיקוק. בנוסף, יש גם אפשרות לבצע תהליכי מחזור מגרוטאות שיצאו משימוש.


אז מה נפוץ יותר – אלומיניום או ברזל? אמנם אלומיניום נחשב ליסוד יחסית נפוץ על פני כדור הארץ, אולם גם הברזל הינו נפוץ למדי. מכיוון ששניהם מאוד נפוצים (שלא כמו מתכות נדירות יותר – זהב, פלטינה וכדומה), ההבדל במחיר נובע מההשקעה הנדרשת להפקה. ברזל הרבה יותר קל להפיק בצורתו הנקייה, ולכן הוא נחשב להרבה יותר זול לעומת אלומיניום. לצורך הפקת אלומיניום נקי צריך להשקיע הרבה יותר מאמץ, עבודה וכסף. לכן – אלומיניום יהיה ללא ספק יקר יותר מברזל.

מחירים ותנודתיות

כמו מחיריהן של סחורות רבות לרבות מחירי חומרי הגלם השונים, גם מחירי האלומיניום והברזל הם תנודתיים ובלתי יציבים. יש לכך סיבות רבות כמו שערי המטבעות ברחבי העולם ורמות הביקוש השונות, בעיקר מצד גורמים מובילים בתעשייה. כאשר בודקים את המחירים לאורך זמן מגלים שלמרות שינויי המחירים, האלומיניום נשאר יקר יותר. גם התכונות המיוחדות של המתכת הזאת, שהופכות אותה לשימושית משפיעות, כמובן, על המחיר.

גוף תאורה מאלומיניום ...